Alex ve ISAC Alerji Testleri

Moleküler alerji testi denilince ilk akla gelen Alex ve ISAC Alerji Testleri gelir. Bu iki testte de alerjenlerin bileşenlerine karşı spesifik IgE değerlendirilmektedir. Bu testler yeni nesil alerji testleri olup çok ayrıntılı bilgi sağlamaktadır. 

 

Moleküler Alerji Testi kandan alerjiye neden olan besin, polen, ev tozu mite, arı gibi çeşitli alerjenlere karşı spesifik IgE miktarını ölçerek vücudumuzun hem tüm solunum yolu hem de tüm besin alerjilerini ve alerji seviyesini saptayabilen, aynı zamanda total IgE dediğimiz vücudun alerjik yapısını gösterebilen yeni nesil bir alerji testidir.

Moleküler alerji testi nano teknoloji temelinde yapılan ve bilimsel olarak doğruluğu kanıtlanmış bir alerji testi yöntemidir. Yeni nesil teknoloji kullanılarak yapılan bir testtir. Dünyada’ki alerji derneklerinin kabul etmediği gıda intolerans  testleri gibi IgG antikorlarına bakılarak sonuç veren testlerinden değildir.

Moleküler Alerji Testi Çeşitleri

Günümüzde bileşene dayalı test olan moleküler alerji testleri farklı firmalarca farkl isimlerle yapıldığını görmekteyiz. Bunların başlıcaları Alex alerji testi ve ISAC alerji testidir. 

Alex Alerji Testi Nedir?

Hem solunum hem gıda alerjenlerin bakılabildiği ve 300 alerjen ve bileşenin bakılabildiği moleküler alerji testidir. Alex alerji testi için ayrıntılı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

ISAC Alerji Testi Nedir?

Hem solunum hem gıda alerjenlerin bakılabildiği ve 112 bileşenin bakılabildiği moleküler alerji testidir.

Alex ve ISAC Moleküler Alerji Testi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Alex testinde 300 alerjen özütü ve bileşeni bakılmaktadır. Yani hem alerjenlere hem de alerjenlerin içindeki bileşenlerin testi yapılmaktadır. ISAC testinde ise sadece bileşenlere bakılmakta olup 112 adet bileşene bakılmaktadır. ISAC testinde özüt bakılmaz.

Alex ve ISAC alerji testini karşılaştıran çalışmada iki testin aynı bileşenler için uyumlu olduğu ve diğer spesifik kan testleri ile de uyumlu olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir. Bu nedenlerle de Alex test daha ön planda olan, daha kapsamlı bir alerji testi olarak öne çıkmaktadır.

Moleküler Alerji Testi Kimlere Yapılabilir?

– Moleküler alerji testi alerji şüphesi olan herkese alerjilerin daha kapsamlı bir şekilde ortaya çıkarılması için,

– Standart alerji testlerinde alerjiye neden olan alerjeni  saptanamayan çocuk ve yetişkinlerde  daha kapsamlı alerji testiyle nadir alerjenlerin saptaması için

– Deri testi veya kanda standart testlerde çok fazla sayıda alerjisi çıkanlarda çapraz reaksiyonları ekarte ederek gerçek alerjilerin ortaya çıkarılması için,

– Ağız ve dudak etrafında alerjiyle kendini gösteren oral alerji sendromu olan hastalar için,

– Alerji aşısının bileşene dayalı olarak yapılarak daha etkili alerji aşısının yapılması için,

– Çoklu gıda alerjisi olanlarda daha kapsamlı alerji testi ile besin alerjilerinin daha kapsamlı incelenmesi için,

– Besin alerjisi olan çocuklarda besinlerin içindeki molekülleri saptayarak hangi gıdalarla çapraz reaksiyon yapabildiği, alerjinin süresini saptamak ve fırınlanmaya duyarlı olup olmadığını anlamak için,

– Alerjik şok geçiren çocuk ve yetişkinlerde nedeni saptamak için Moleküler alerji testi yapılabilir.

Sonuç Olarak

-Alex ve ISAC alerji testleri yeni nesil alerji testi olup alerjenlerin bileşenlerine karşı alerji saptanabilmektedir.

-Alex alerji testi ile hem alerjen özütlerine hem de bileşenlerine karşı alerji saptanmasından dolayı daha kapsamlı gibi görünmektedir.