Alerji Deri Testi Kimlere Yapılır

Alerjik hastalıkların nedeninin saptanmasında alerji testinin yapılması çok önemlidir. Alerji testi yapılması her alerjik hastalıkta aynı metot uygun olmayabilir. Alerji testi özellikle alerjik hastalıkların teşhisini koymada yarımcı olacağımız çocuk ve yetişkinlere yapılır. Bu makalemizde alerji deri testi kimlere yapılır sorusuna cevap olması için yazdık. 

Deri prick testi kimlere yapılmalıdır?

Deri prick testi yapılması için öncelikle tıbbi öykü ve muayene gerekir. Öykü ve muayene bulguları tip 1 dediğimiz IgE’ye bağlı alerjik hastalığı düşündürüyorsa bu test yapılabilir. Özellikle ev tozu mite, polen, evcil hayva tüyü gib havada bulunan alerjenlere bağlı astım, alerjik nezle, göz alerjisi durumlarında, gıda alerjisi, arı alerjisi, ilaçlar ve mesleki alerji durumlarında deri prick testi yapılması uygundur.

Deri Prick Testi yapılması uygun olan hastalıklar

-Astım

-Alerjik Rinit (Alerjik nezle)

-Egzama (Atopik dermatit) (IgE ye bağlı alerji şüphesi olanlarda)

-Şüpheli gıda alerjisi (alerjik şok geçirmiş, oral alerji sendromu, ani gelişen kurdeşen, gıda alerjisine bağlı egzama düşünülen durumlarda)

-Şüpheli ilaç alerjisi (deri prick testi yanında intradermal test gerekir)

-Arı ve böcek alerjileri (Arı alerjisi teşhisinde deri prick testi yanında intradermal test gerekir)

-Şüpheli mesleki alerjik hastalık olanlar

-Tetikleyci bir alerjenden şüphelenilen kronik kurdeşen durumunda

-IgE’ye bağlı alerjiden ğüphelenilen eozinofilik özofajit, eozinofilik gastroenterit veya alerjik bronkopulmoner aspergillozis gibi nadir görülen durumlarda deri prick testi yapılabilir.

Deri prick testler alerjik hastalığın nedenini saptamada güvenilir bir sonuç vermektedir. Ancak deri prick testlerinda saptanan duyarlılığın klinik olarak olarak önemi dikkatli bir şekilde düşünülmelidir. Çünkü alerji testinde pozitif bir sonucun çıkması her zaman alerjik hastalığın bir nedeni olmayabilir. Alerjinin kesin nedeninin saptanması, doğru kaçınma önlemlerinin alınması, gerektiğinde alerji aşısı seçiminde doğru alerjenlerin seçimi için doğru teşhis oldukça önemlidir.

Deri prick testinin yapılmasının uygun olmadığı sorunlar

-Şüpheli gıda intoleransı durumunda

-Alerjen trafından tetiklendiğini gösteren bir özellik olmayan kronik kurdeşen durumunda

-Kilo vermek için test yaptırmak isteyenler

-Gıda katkı maddesi, koruyucular, renklendiriciler ile ilişkili olduğu düşünülen belirtiler olanlar

-Alerji aşısının etkinliğini değerlendirmek için yapılması (Arı alerjisi takibinde fayda sağlayabilir.)

-Parfüm, deterjan kokusu ve kimyasallar gibi tahriş edicilerle akciğer belirtileri olan durmlarda

-Herhangi bir belirti olmadan alerjinin olup olmadığının taranması için

-Alerjik belirtilerin olmadığı cilt döküntüleri, migrene bağlı durumlarda alerji testi fayda sağlamaz. Hormanlara karşı alerjik bir durum gelişmişse test düşünülebilir.

-Uzun sureli yorgunluk durumunda

Deri prick testi yapan ve yorumlayan alerji uzmanının önemi

Hastanın geçmişine ve coğrafi bölgeye dayalı olarak önemli, ilgili alerjenler hakkında yeterli bilgiye sahip bir klinisyen, hangi spesifik alerjenlerin test edildiğine karar vermeli ve test sonuçları klinikle birlikte yorumlamalıdır. Alerji testi pozitif çıkması o alerjene karşı duyarlılığı gösterir. Alerji diyebilmek için duyarlı bulunan alerjenle karşılaşınca belirti vermesi gerekir.

Deri prick testleri, ciddi alerjik reaksiyon veya alerjik şok gelişmesi durumunda acil tedaviyi yapabilecek bilgi ve tecrübesi olan, ekipmanın olduğu kliniklerde yapılmalıdır. Klinik olarak stabil hastalarda standartlaştırılmış alerji testleri kullanıldığında alerjik şok gibi ciddi reaksiyonların gelişme riski oldukça düşüktür.

Sonuç olarak

-Alerji testlerinden deri testi astım, alerjik nezle, evcil hayvan tüyü gibi bazı alerjik hastalıkların teşhisini koymak için yapılabilir

Alerji testi pozitif çıkması o alerjene karşı duyarlılığı gösterir. Alerji diyebilmek için duyarlı bulunan alerjenle karşılaşınca belirti vermesi gerekir.

-Deri prick testleri, ciddi alerjik reaksiyon veya alerjik şok gelişmesi durumunda acil tedaviyi yapabilecek bilgi ve tecrübesi olan, ekipmanın olduğu kliniklerde yapılmalıdır.

-Deri prick testi gıda intoleransı, parfüm alerjisi gibi durumlarda yapılmasına gerek yoktur.