Alerji Testi Kaç Yaşında Yapılır

Alerji testi alerjik hastalıklarının nedenini bulmak için yapılan testtir. Alerji testi bebeklerde yapılmaz gibi sıkça yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Bu makaleyi de bu yanlış bilgileri ortadan kaldırmak için yazdık.  Alerji testi kaç yaşında yapılmayabaşlanır?

Alerji Deri Testi Kaç yaşında Yapılır?

Alerji Deri Prick testleri alerji belirtileri varsa her yaşta yapılabilir, pozitif reaksiyonların bebeklerde ve küçük çocuklarda (<2 yaş) ve yaşlılarda daha küçük olma eğiliminde olduğu kabul edilir. Sonuç olarak deri testleri her yaşta yapılabilir

Besin Alerjilerinde Alerji Deri Testi

Her yaşta yapılabilmekle birlikte bazı bilgileri de bilmekte fayda var. Özellikle besin alerjileri için alerji testi ilk 1 ayda bile yapılabilen ve sonuç veren testtir. Halk arasında bebeklerde sonuç vermez 3 yaşından önce yapılmaz gibi yanlış bilgiler dolaşmaktadır. bu konunun zemininde bebeklere alerji testi konusunda eğitimli olan uzmanların çocuk alerji uzmanı olmasından kaynaklanmaktadır. Çocuk alerji uzmanı olmayan hekimler bebeklere alerji testi yapma konusunda tecrübesiz olmaları nedeniyle bebeklere test yapmak istemediklerinden bu şekilde bir bilgi vermiş olabilir. Ancak doğrusu 1 aylıktan itibaren ve gerekirse ilk ayda deriden alerji testi besinlere karşı yapılabilir. Besin alerjileri zaten 1 yaşında çoğu düzelmekte ve 3 yaşına kadar %80 oranında düzeldiği bilinmektedir. Bu nedenle besin alerji testini 3 yaşından sonraya bırakmak hiç mantıklı değildir. Bebeklerde besinlere karşı alerji anne karnındayken annenin yediği besinlerin bebeğe geçmesine bağlı doğumdan hemen sonra besin alerjisi belirtileri gelişebilmektedir.

Besin alerjisine bağlı kanda mukus veya kan şikayeti olan bebekler alerji deri testi yapılmasına sıklıkla gerek yoktur. Bu durum genellikle tip 2 dediğimiz IgE dışı nedenlerle olmaktadır. Bu nedenle genelde alerji deri testinde sonuç negatif çıkmaktadır.

Hangi çocuğa alerji deri testi yapılması gerektiği kime yapılmaması gerektiğini çocuk alerji uzmanının karar vermesi daha doğrudur.

Solunum Yolu Alerjilerinde Alerji Deri Testi

Solunum yolu alerjileri durumunda alerji testi her yaşta gerek görüldüğünde yapılabilmekle birlikte genellikle 3 yaşından sonra yapılması tercih edilir. Bazen alerji belirtileri fazla olanlarda daha küçük yaşlarda da yapılabilmektedir. Bunun temel nedeni havada bulunan alerjenler için çocuğun temas etmesi için zamana ihtiyaç olmasından kaynaklanmaktadır. Mesela polen alerjisi gelişebilmesi için en azından iki mevsim geçirmesi gerekir.

Alerji Deri Testi Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Deri testleri aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle tekrarlanabilir: klinik belirtilerde ki veya maruziyetlerdeki değişiklikler; duyarlılaşma partnerleriyle klinik korelasyon eksikliği; veya venom immünoterapisinin izlenmesi sırasında.

Bununla birlikte, rutin tekrarlanan cilt testleri önerilmez.

Sonuç Olarak

-Alerji testi her yaşta yapılabilir

-Besinlere karşı alerji testi ilk 1 ayda bile yapılabilmekle birlikte 1 aylıktan sonra yapılması uygundur

-Solunum yolu alerji testleri her yaşta yapılabilmekle birlikte 3 yaşından sonra yapılması tercih edilir

-Alerji testi tekrarı arı alerjisi tedavisi takibi ve alerjik yapının değişme durumunda yapılabilir.