Alerji Testi Nedir

Alerji testi IgE’ye bağlı olan ve bazen de IgE’ye bağlı olmayan (Yama testi gibi) duyarlaşmayı gösteren  şüpheli alerjik durumlarda teşhis koymada yardımcı olan önemli bir testtir. Alerji testlerinin avantajları yanında dezavantajları da vardır. Alerji testlerinde beklenti vücudumuzda oluşan alerjik hastalığın nedenini bulmaktadır. Bu makalede alerji testlerini eğrisi ile doğrusu ile anlatabilmek için yazdık.

Alerji Testi

Alerjik hastalıklar dünya çapında en yaygın hastalıklardan biridir ve bu hastalıkların yükü artmaya devam etmektedir. Uygun tedavi ile birlikte doğru bir tanı, alerjen duyarlılığını doğrulamak için uygun testlerin kullanılmasını ve varsayılan alerjene maruz kalma hakkında ayrıntılı bilgi gerektirir. Alerji testleri ciltten veya kandan yapılabilmektedir. Ciltten yapılan alerji testine deri prick testi denilmektedir. Cilt testleri, özellikle deri prick testi, IgE aracılı hastalıkların tanı ve tedavisi için en güvenilir ve uygun maliyetli aracı temsil eder. Alerji testleri ile burun, göz, cilt, ağız ve akciğer zorlukların alerjik nedeni bulunabilir.

Teşhis konulduktan ve ilgili alerjenler belirlendikten sonra, uygun, uzun süreli sonuçlar elde etmek için ilaçlar, çevresel kontrol önlemleri ve / veya alerjen immünoterapisi (AIT) değimiz alerji aşı tedavisi dahil olmak üzere spesifik tedaviler gereklidir. Dolayısıyla alerji teşhisinde alerji testi çok önemlidir.

Deri prick testi

Ciltten yapılan ve IgE’ye bağlı duyarlaşmayı gösteren bir testtir. Deri prick testi hızlı sonuç vermesi, basit olması ve maliyetinin düşük olması nedeniyle kullanışlı bir testtir. Deri prick testleri ve diğer cilt testi sonuçları tip 1 dediğimiz IgE’ye bağlı duyarlanmayı gösterir ve gıda, havada bulunan alerjenler, evcil hayvan alerjenleri, böcek, küf ve ilaç alerjenleri hakkında bize bilgi vermektedir. Bu testlerin bu testleri yorumlama konusunda eğitimli ve deneyimi olan alerji uzmanlarınca yorumlanması çok önemlidir.

Doğumdan 18 yaşına kadar olan çocukların çocuk alerji uzmanları ve 18 yaşından büyüklerin de yetişkin alerji uzmanlarınca yorumlanması büyük önem taşımaktadır.

Alerji teşhisinde çeşitli cilt testleri kullanılmaktadır.

Deri Prick Testi (DPT)

Tip I, ani, IgE aracılı alerjinin teşhisi için ilk kullanılan bir testtir. Güvenli, doğru yapıldığında ve yorumlandığında yüksek hassasiyet ve iyi özgüllüğe sahiptir; Tip I cilt testlerinin spesifik bir varyantı, doğal alerjenlerle yapılan prick-prick testidir (PPT).

İntradermal Test (IDT)

Bu, okuma zamanına göre hem anında IgE aracılı alerjiyi hem de gecikmiş tip aşırı duyarlılığı değerlendirmek için kullanılabilir. SPT ile karşılaştırıldığında duyarlılığı göstermede etkili olabilen bir testtir.

Yama testi 

Gecikmeli tip, hücre aracılı, aşırı duyarlılık reaksiyonları için kullanılır. IgE aracılı alerji ile hiçbir ilgisi yoktur. Daha çok temasa bağlı alerjik hastalıkların teşhisinde kullanılan bir metottur.

Kandan yapılan alerji testleri

Kandan yapılan alerji testleri ise alerjik hastalıkların nedenini saptamada yararlı olabilen bir testtir.

Total IgE Testi

Bu test kişinin alerjik yapısı hakkında kabaca bilgi veren bir testtir. Yüksek çıkması alerjinizin olma ihtimalinizin yüksek olduğunu gösterirken mutlaka alerjiniz olduğunu göstermez. Normal veya düşük olması da mutlaka alerjiniz olmadığını göstermez ancak alerji olma ihtimalinin düşük olduğunu gösterir.

Alerjen spesifik IgE testleri

Alerjiye neden olan maddelere karşı veya bileşenlerine karşı IgE değerlerini gösteren bir testtir. Deriden yapılan alerji testinin kandan yapılan şekli olarak düşünülebilir.

Bazofil aktivasyon testi:

Bazofil aktivasyon testi ise yapılması zor olan bir test olup bazı özel alerjik hastalıklarda yapılan testlerdir.

Sonuç Olarak;

-Alerji testleri alerjik hastalığın nedenini bulmada yardımcı olan bir testtir.

-Alerji testi alerjik hastalığın tipine göre deriden prick testi, yama testi, intradermal test ve kandan yapılabilmektedir. 

-Alerji testinde pozitif bir değerin çıkması kişinin bu alerjene karşı duyarlı olduğunu gösterir. Alerjene duyarlı olunması illaki alerji olduğu anlamına gelmediği gibi testin negatif çıkması da alerji olmadığı anlamına gelmez. Sonucun alerji uzmanlarınca klinikle birlikte değerlendirilmesi önemlidir.

-Alerji testinin değerlendirilmesi özel eğitim gerektirir ve bu eğitimi alan uzmanlar alerji uzmanlarıdır. Alerji testinin doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda çocuk alerji uzmanlarınca ve 18 yaşından büyüklerin de yetişkin alerji uzmanlarınca yorumlanması büyük önem taşımaktadır.

-Alerji testi ile gerek tedavi, gerek korunma yöntemleri gerekse tedavi yöntemleri belirlendiği için bu konuda eğitim alan uzmanlarca değerlendirilmesi çok önemlidir.