Bazofil Aktivasyon Testi Kimlere

Bazofik aktivasyon testi alerjik hastalıkların teşhisinde kullanılan bir testtir. Bazofil aktivasyon testi kimlere yapılması gerektiğinin iyi bilinmesi gerekir. Bu test özellikle besin alerjisi, ilaç alerjisi, arı alerjisi, kronik kurdeşen teşhiis ve alerji aşısı takibinde tercih edilen bir testtir. 

Bazofil Aktivasyon Testi

Bu test alerjik hastalıklarda bazofillerin aktivasyonunu gösteren belirteçlerin ölçülmesiyle alerjinin nedenini bulmada yardımcı olabilen önemli bir testtir.

Alerjik hastalıkların Teşhisinde Kullanımı

Bazofillerin dokulardaki mast hücrelerinin kandaki temsilcisidir. Alerjisi olanlarda alerjene karşı spesifik IgE antikorları bazofil üstünde yapışmış olarak bulunmaktadır. Alernein temasıyla bazofiller aktiflenir ve içinde bulunan mediatör dediğimiz kimyasal sitokinler salınır. Bazofil aktivasyonunda salınan histamin, triptaz veya lökotiren maddelerinin Elisa yöntemiyle ölçümü veya mediatör salınımı sırasında mediatörün bazofil hücre zarından salınırken hücre zarında CD63 mediatörü ortaya çıkar ve miktarı artar. Aynı zamanda düşük miktarda olan CD203 miktarı artış gösterir. Bu iki markırın miktarının akım sitometrisi ile ölçülmesiyle bazofik aktivasyonu tespit edilir.

Besin alerjisinde provakasyon testinin riski, ilaç alerjisi tetsi ve provakasyonu gibi riskli testlerden önce bu testin kullanılması faydalı olabilmektedir.

Bu testle aynı zamanda sadece IgE ye bağlı alerjik hastalıklar değil aynı zamanda bazofilleri doğrudan uyararak alerjik hastalıklar yapan hastalıkların teşhisini de koymada yardımcı olabilir.

Bazofil Aktivasyon Testi Kimlere Yapılması Faydalı Olur?

-Besin Alerjilerinde

-İlaç Alerjilerinde

-Arı Alerjilerinde

-Kronik Ürtiker Teşhisinde

-Solunum Alerjileirnin Tanısında

-Alerji Aşısı alan hastaların izleminde

-Alerji hastalığın mekanızmasını anlamak için

-Çocukluk çağı aşılarında bağlı reaksiyonların nedeni ortaya çıkarılamamışsa aşı içindeki adjuvanlara bağlı alerji gelişip gelişmediğini anlamak için bu test yapılabilir

Bazofil aktivasyon testi özellikle ilaç alerjilerinde ve arı alerjilerinde rolü çok fazladır. Çünkü ilaç alerjileri ve arı alerjileri testlerinin yapılması ağrılı ve riskli olan testlerdir. Bu testlerin yapılmasının zor olması ve riskli olması nedeniyle sıklıkla bazofil aktivasyon testi tercih edilmektedir. Bazofil aktivasyon testi zor ve meşgalesi fazla olan bir test olması nedeniyle nadir merkezlerde yapılmaktadır.

Sonuç Olarak

-Bazofik aktivasyon testi bazı alerjik hastalıklarda kullanılan bir testtir.

-Bazofil aktivasyon testi özellikle ilaç alerjilerinde ve arı alerjilerinde rolü çok fazladır. 

-Bazofil aktivasyon testi zor ve meşgalesi fazla olan bir test olması nedeniyle nadir merkezlerde yapılmaktadır.